18 Kasım 2008 Salı

Beş Vakit (2006) - DVDRip

Tür : Dram
Gösterim Tarihi : 29 Eylül 2006
Yönetmen : Reha Erdem
Yapım : 2006, Türkiye
Süre : 110 dk.

Oyuncular
Özkan Özen (Ömer) , Ali Bey Kayalı (Yakup) , Elit İşcan (Yıldız)
Bülent Emin Yarar (İmam) , Taner Birsel (Zekeriya) , Yiğit Özşener
Selma Ergeç (Öğretmen) , Tarık Sönmez (Çoban Davut)
Köksal Engür (Halil Dayı) , Tilbe Saran (Ömer Anne)
Sevinç Erbulak (Yakup Anne) , Nihan Aslı Elmas (Yıldız Anne)

Filmin Konusu
Sert bir coğrafyada yüksek kayalıkların üzerine kurulmuş küçük köyün sakinleri, tıpkı toprak ve su gibi doğanın bir parçası olmuşcasına sakin ve doğal bir yaşam sürmektedirler. Tüm hayatları, mevsimlerin, toprağın, suyun, havanın ritmine göre şekillenir. Besin kaynakları da, toprağın ve besledikleri az sayıdaki hayvanın onlara verdiğinden ibarettir, daha fazlasından değil. Zamanı belirlemelerini sağlayan tek şey ise her gün beş vakit okunan ezandır.

Tüm bu doğal akışkanlığın içinde, 12 yaşlarında üç çocuk, Ömer, Yakup ve Yıldız, beş vakte bölünmüş günleri birer birer eskiterek büyümektedirler. Ömer, babasından nefret etmektedir ve tüm kalbiyle onun ölmesini ister. Sadece istemekle kalmaz, kendince girişimlerde de bulunur. Yakup, genç öğretmenine aşıktır ve bir gün babasının onu gizli gizli gözlediğini görünce o da babasını öldürmeyi aklından geçirir. Yıldız ise bir yandan okumaya çalışmakta, bir yandan da annesinin üzerine yıktığı işlerle başetmeye çalışmaktadır. Böylece beş vakitler birbirini kovalar ve çocuklar da, sevgi ve nefret duyguları içinde büyümeye devam ederler.

Kaç Para Kaç ve Korkuyorum Anne gibi filmleriyle uluslararası festivallerde yarışmış ve bir çok ödül almış Reha Erdem, Beş Vakit'in dünya prömiyerini 25. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde yaptı. FIPRESCI ve En İyi Türk Filmi ödüllerinin yanında, Adana Altın Koza Film Festivali'nde de En İyi Film dahil pek çok ödülün sahibi oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder