27 Ekim 2007 Cumartesi

Özgürlük Yazarları (Freedom Writers) 2007 Türkçe Dublaj/DVDRip

Tür : Dram
Yönetmen : Richard LaGravenese
Yapım : 2007, Almanya / ABD
Süre : 123 dk.

Oyuncular
Hilary Swank (Erin Gruwell) , Patrick Dempsey (Scott)
Scott Glenn (Steve Gruwell) , Imelda Staunton (Margaret)
April L. Hernandez (Eva) , Kristin Herrera (Gloria)
Jacklyn Ngan (Sindy)

Filmin Konusu

Birbirlerinden farklı ama ortak olarak hayattan beklentileri olmayan karakterle dolu koca bir sınıf öğrencinin arasında idealist duygularla öğretmenlik yapmaya yeni başlayan Erin'in işi, sandığından da zordur. Farklı ırk ve toplum katmanlarından gelen öğrenciler için okul, sadece yaşları gereği orada bulunmaya katlanmaları gereken bir yerdir.

Erin, kendince yöntemlerle onlara yakınlaşmaya çalışsa da bu niyeti daha da büyük tepkilere yol açar. Çünkü öğrenciler, hayatta yüzleştikleri ırksal ve toplumsal acı gerçekleri farkına vararak öğretmenlerinin saf idealizmi bırakmasını isterler. Zaman içinde onlarla iletişim kurmayı başaran Erin, herbiri birbirinden farklı hikayesi olan bu gençleri, kendi hikayelerini yazmaları ve bunu da birbirleri ile paylaşmaları konusunda cesaretlendirir. Basit bir günlük işlevi görmenin ötesine geçen bu yazılar, öğrencilerin hayata tutunmalarını sağlayan bir araca dönüşecektir.

Oscar ödüllü oyuncu Hilary Swank'ın rol aldığı film, Erin Gruwell isimli bir öğretmenin gerçek hayat öyküsünden bir kesiti beyazperdeye taşıyor. Balıkçı Kral, Atlara Fısıldayan Adam gibi eşsiz filmlerin senaristi olarak karşımıza çıkan Richard LaGravenese, bu kez hem yönetmen hem de senarist olarak bir projeye imza atıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder